18 آبان 1394

منظور از (شق القمر) چیست؟

مولف: مهدی جمشیدی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
5

درکتب مصادر شیعه آمده است که پیامبر اکرم- صلّى اللَّه علیه و آله- در حجر اسماعیل نشسته بودند و قریش با هم شب نشینی و گفتگو مى‏کردند و به یک دیگر مى‏گفتند: کار محمّد ما را عاجز کرده، نمى‏دانیم درباره او چه بگوئیم ؟ بعضى از آنها گفتند: برخیزید برویم از او بخواهیم که علامتى در آسمان به ما نشان دهد؛ زیرا سحر گاهی در زمین روی می دهد ولی درآسمان رویداد ندارد. سپس به سوى پیامبر اکرم‏- صلّى اللَّه علیه و آله- روانه شدند و گفتند: اى محمّد! اگر کاری راکه از تو مشاهده می کنیم سحر نیست ، علامتى را در آسمان به ما نشان بده؛ چون ما مى‏دانیم که سحر در آسمان استمرار ندارد بآنگونه که در زمین استمرار دارد

 حضرت فرمود: «آیا هم اکنون این ماه کامل را در شب چهارده نمی بینید ؟».گفتند: چرا می بینیم حضرت فرمود: «آیا دوست دارید  نشانه ، ازسوی این ماه باشد ؟».

گفتند: بلى دوست داریم . حضرت با انگشت مبارک به ماه اشاره کردند. ماه دو نیمه شد؛ نیمى در پشت کعبه قرار گرفت و نیمى دیگر در بالاى کوه ابو قبیس! و مردم نگاه مى‏کردند. سپس بعضی از آنها گفتند: ماه را به جاى خود برگردان. حضرت دوباره با دستشان به نیمى که در پشت کعبه بود اشاره کردند و با دست دیگرشان به نیمى که در کوه ابو قبیس بود، آنها نزدیک هم شدند و به هم چسبیدند و ماه در جاى خود قرار گرفت. مشرکین گفتند: برخیزید، سحر محمّد در آسمان نیز استمرار پیدا کرد! خداوند متعال در باره شقّ القمر و عکس العمل ناشایست قریش، این آیات را نازل کرد: اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ وَ إِنْ یَرَوْا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ « یعنى: ساعت نزدیک شد و ماه شکافته شد. و اگر نشانه‏اى ببینند روى برمى‏گردانند و مى‏گویند: سحرمستمر است. » « سوره قمر، آیه 1 و 2».

تعداد مشاهده (545)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "منظور از (شق القمر) چیست؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید