5 فروردین 1394

شفاعت امام رضا (ع)

مولف: مهدی جمشیدی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
5

در خصوص خدمت به اهل بيت (ع)روايات و داستانهاي زيادي وجود دارد،خدمت به اهل بيت (ع) از آنجايي كه اين خانواده ،خاندان كرم و محبت هستند ،يك جور محبت به آنها به حساب مي آيد و محبت كردن به اهل بيت (ع)نيز اجر و پاداش زيادي دارد.
در زمان امامت حضرت علي بن موسي الرضا (ع) ،مأمون ملعون يكي از اشرار را به خانه حضرت مي فرستد تا طلا و جواهر آن حضرت را غارت و چپاول كند، وقتي دزد وارد خانه حضرت رضا (ع‌) مي شود، حضرت خودشان به جلوي درب خانه مي روند و به دزد مي گويند “اگر از اين خط جلوتر نيايي،ما هر چه طلا و جواهر در خانه داريم را به تو مي دهيم”،بعد از يك مدت كوتاهي حضرت رضا (ع) طلا و جواهرات خانه را به دزد مي دهند.
نكته جالب توجه اينجاست كه بعد از چند سال كه حضرت رضا(ع) به وليعهدي منصوب مي شوند،مأمون در طرح جمع آوري اشرار و دزد ها اين شرور را نيز دستگير مي كند، اين دزد را نيز همراه بقيه دزد ها به نزد مأمون و حضرت رضا(ع) مي آورند، از بين كليه دزد ها ،حضرت رضا(ع)شفاعت اين دزد را مي كند و در گوش مأمون به صورت خصوصي مي گويد كه اين دزد را نكش و او را آزاد كن.

 نكته جالبتر اينجاست كه دزد به خيال خود فكر كرده بود كه حضرت رضا(ع) در گوش مأمون گفته است اين دزد را بكش. دزد با همان تفكر خطاب به مأمون مي گويد كه: “هر آنچه كه وليعهد تو گفت بر عكس آن را انجام بده، تو را به روح و خاك پدرت قسم مي دهم كه به حرف وليعهد خود گوش نده.” در نهايت مأمون اين دزد را مي كشد و سپس از حضرت رضا(ع)مي پرسد كه علت شفاعت شما از اين دزد چه بود؟ كه حضرت رضا(ع)مي فرمايند: “يكبار اين دزد به يك كلمه از حرف هاي ما گوش داده و عمل كرده بود و به گردن ما حق ايجاد كرده بود، به خاطر اين حقي كه به گردن ما ايجاد كرده بود، شفاعت اين دزد به گردن ما افتاد و ما بايد او را شفاعت مي كرديم.

پيام اين داستان اين است كه انسان اگر بتواند به اندازه گذشتن از يك خط و يا به اندازه گوش دادن يك حديث از معصوم (ع)، به اهل بيت(ع) خدمت كند، اهل بيت نيز جواب اين خدمت را مي دهند،اهل بيت (ع) خانواده اي نيستند كه بدهكار كسي بمانند.
با هر وسيله اي مي توان به اهل بيت (ع) خدمت كرد، گفت: وقتي حضرت امام رضا(ع)به يك دزد توجه ويژه مي كنند و شفاعت او را مي كنند،ديگر شيعيان ايشان بايد روزي هزار بار خدا را شكر كنند كه پيرو چنين امام رئوف و مهرباني هستند.

تعداد مشاهده (934)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شفاعت امام رضا (ع)"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید